Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de succesiune

Buna Seara as dori sa stiu si eu ce pasii trebuie sa urmez pt o taxa de succesiune dupa bunicul nostru,el find propietarul pe Titlu de Propietar si decedat in anul 1995. EL avind un baiat adica pe tatal nostru si el decedat in anul1998 avind 3 copii.CIT MAR COSTA SI PE MINE TAXA DE SUCCESIUNE SAU CE TREBUIE FACUT,MULTUMESC
Mergeti la un notar de pe raza judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu. Veti dezbate dupa bunic si dupa tata. Dupa ambii veti plati impozit pe succesiune de 1% calculat pe valoarea masei succesorale la care se adauga onorariul notarului si eventula taxe de intabulare, daca imobilul este intabulat. Aceste chletuieli nu vi le putem spune.