Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe succesiune parinti decedati de mai mult de 2 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe succesiune parinti decedati de mai mult de 2 ani

Buna ziua
Am rugamintea de a-mi transmite cum se procedeaza in urmatorul caz.
Mama a decedat in 2019, lasandu-mi prin testament cota sa din bunurile comune.
Tatal meu a disparut de la domiciliu, in 2018, lsanadu-ne bilet sa nu il cautam si am obtinut prin hotarare declararea judecatoreasca a mortii, anul stabilit de catre judecator fiind tot in 2018.
Cu partea legata de actele pentru succesiune nu ar fi probleme.
Cum se procedeaza in cazul platii taxele de succesiune, eu find singurul mosteritor?
Am inteles ca se face prima data succesiunea dupa unul dintre parinti si apoi dupa al doilea.
Facand o simulare pe net pt o suma de 70000 euro ar iesi undeva la 6.500 ron dar inteleg suma totata ar fi dubla.
Se plateste calculeaza valoarea texelor dupa fiecare succesiune in parte?
ex: dupa ce inchid succesiunea dupa mama, platesc 6.500 si dupa ce o inchid dupa tata platesc 6.500?

Astept raspunsul dvs.
Va multumesc.
Elena Andreea, administrator
Intai dupa tata apoi dupa mama. veti dezbate dupa tata, partea sa iar dupa mama, partea ei + ce a mostenit de la tata. Asa ca vor fi diferite calculele si, ca atare, si taxele. Si da, veti plati de 2 ori.
Sperând că nu ați adunat averea defunctului dintâi cu a celui de pe urmă și v-a dat 70.000... (nu am indicii spre a înțelege ce reprezintă suma/cum ați ajuns la ea).

dar chiar și așa:
1% din 70.000 înseamnă 700 x cursul de azi = aprox 3500 lei

În „traducere”: dacă defunctul 1 (tata) a lăsat un activ net imobiliar de 70.000 euro, impozitul de 1% din acest activ net înseamnă cca. 3500 lei.

Și nu uitați că:
În moștenirea defunctului 1 intră PARTEA lui din bunurile comune (jumătate).
În moștenirea defunctului 2 (mama) intră partea ei din bunurile comune (jumătate) plus o pătrime din cealaltă jumătate (moștenită de la defunctul 1). În total 5/8 din bunul comun. ... TEORETIC (aici avem și o hotărâre declarativă de moarte și ar putea fi interesante unele date)

romascanu, moderator

Buna ziua
Bunurile comune sunt in valoare de aprox 70.000 euro
Manuela Rășină, administrator
Bănuiam că le-ați adunat, de aceea am început astfel cum am început („sperând că ...”)

Nu, nu se adună.
Moștenirea este a fiecărui defunct, luat în parte. Moștenire înseamnă transmiterea patrimoniului UNEI persoane fizice decedate ...
Sunt două moșteniri. Ele se dezbat pe rând, în ordinea deceselor.

Dacă bunurile comune sunt în valoare de aprox 70.000 eur, înseamnă că partea din bunuri aparținând fiecăruia dintre soți este de 35.000 eur (folosind prezumția 50-50%)

Și atunci:
Valoarea masei succesorale rămasă de pe urma celui dintâi decedat (tata) este de aprox 35.000 euro. (partea lui din bunurile comune). Impozitul (1%) se calculează raportat la această valoare. Adică 350 euro, aprox 1730 de lei

Apoi (a doua moștenire de dezbătut):
Valoarea masei succesorale rămasă de pe urma mamei este de 35.000 eur (partea ei din bunurile comune) plus 8.750 euro moștenire de la soț (adică o pătrime din 35.000). = 43.750 euro. Impozit = 437,5 euro = 2163 lei.

Pentru onorariul practicat de notar, îl întrebați pe el (aici se aplică vorba: „câte bordeie, atâtea obiceie”).
Și mai este taxa de intabulare a certificatului de moștenitor (o,15%)
romascanu, moderator