Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli curen la un apartament nelocuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli curen la un apartament nelocuit

buna seara daca in adunarea generala a proprietarilor sa stabilit ca proprietari care nu locuiesc sa platesca curentul electric pe scara este lega?
Iluminatul pe scara se plateste la numarul de persoane care locuiesc efectiv. Daca aveti zero persoane nu platiti. Hotararea este ilegala.
corect ynocenta dar curentul pe scara se repartizeaza pe nr de persone si nu pe cota parte indiviza conf legii
hg 1588/2007
ART. 34
Cheltuielile care sunt determinate de numarul persoanelor care locuiesc în condominiu
si nu pot fi individualizate pe fiecare proprietar pe baza unor dispozitive de masura se
repartizeaza proportional cu numarul de persoane care locuiesc sau desfasoara activitati în
cladire în luna pentru care se calculeaza lista de plata si reprezinta cheltuielile asociatiei
pentru: apa rece, calda si canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum;
energia electrica utilizata pentru functionarea instalatiilor comune; colectarea deseurilor
menajere, vidanjare
fyeratanye, utilizator
Cum au de gind sa calculeze? nr.persoane sau cota parte indiviza?
Chiar daca apt. este nelocuit unele asoc. trec 1 pers. din oficiu