avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie la Tribunal a Hotararii Comisiei Centrale ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie la Tribunal a Hotararii Comisiei Centrale de Contestatii

In data de 03.11.2015(data postei pe plic) am primit atat eu cat si CJP Comunicarea Hotarare Civile nr…….prin care instanta admite contestatia mea si obliga parata CNP-CJP, sa anuleze decizia mea de pensionare , obliga parata CJP sa emita o noua decizie de pensionare si sa valorifice si adeverintele pentru care eu am facut contestatie.
Mai departe spune ,, cu apel in 10 zile de la comunicare”.
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele :
Care este data limita de a depune apel CP ( 12.11.2015 sau 13.11.2015)?
Ce urmeaza sa fac eu mai departe?
Multumesc anticipat pentru sfaturi!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 13:47, 17 Noiembrie 2015
rududoo a scris:
Mai departe spune ,, cu apel in 10 zile de la comunicare”.
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele :
Care este data limita de a depune apel CP ( 12.11.2015 sau 13.11.2015)?

Menţiunea din dispozitivul hotărârii referitoare la termenul de apel este greşită. Termenul de apel este de 30 de zile, nu de 10 zile, şi se împlineşte în data de 4 decembrie 2015.

Ce urmeaza sa fac eu mai departe?

Aşteptaţi soluţionarea aplelului şi apoi solicitaţi casei de pensii să pună în aplicare hotărârea tribunalului.
Va multumesc pentru promptitudine.
Voi mai primi citatie? Eu trebuie sa ma mai prezint in instanta?
Curtea de apel vă va trimite motivele de apel și vă va pune în vedere să depuneți întâmpinare. Puteți, prin întâmpinare, să solicitați judecarea cauzei în lipsa dvs.

Ulterior, veți fi citat de curtea de apel pentru primul termen al cauzei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamuriri referitoare la comunicarea unei hotarari si la apel Carp Mircea Carp Mircea Ma aflu in urmatoarea situatie: ...............................................................Reclamant CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII .......... Petent ... (vezi toată discuția)
Citatie da, intampinare nu alinedelea alinedelea Va rog sa ma lamuriti intr-o problema de procedura. Am depus cerere de apel la Curtea de Apel .Ulterior s-a fixat data la care se va tine sedinta, care mi-a ... (vezi toată discuția)
Proces recalculare pensie: raspunsul la intampinare, comunicarea citatiei pentru primul termen im82 im82 Este vorba de o persoana foarte în vârstă ce a depus la Tribunal Cerere de Chemare in Judecata pentru recalcularea pensiei (adeverinta acord global), cu ... (vezi toată discuția)