Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie la Tribunal a Hotararii Comisiei Centrale ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie la Tribunal a Hotararii Comisiei Centrale de Contestatii

In data de 03.11.2015(data postei pe plic) am primit atat eu cat si CJP Comunicarea Hotarare Civile nr…….prin care instanta admite contestatia mea si obliga parata CNP-CJP, sa anuleze decizia mea de pensionare , obliga parata CJP sa emita o noua decizie de pensionare si sa valorifice si adeverintele pentru care eu am facut contestatie.
Mai departe spune ,, cu apel in 10 zile de la comunicare”.
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele :
Care este data limita de a depune apel CP ( 12.11.2015 sau 13.11.2015)?
Ce urmeaza sa fac eu mai departe?
Multumesc anticipat pentru sfaturi!
rududoo a scris:
Mai departe spune ,, cu apel in 10 zile de la comunicare”.
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele :
Care este data limita de a depune apel CP ( 12.11.2015 sau 13.11.2015)?

Menţiunea din dispozitivul hotărârii referitoare la termenul de apel este greşită. Termenul de apel este de 30 de zile, nu de 10 zile, şi se împlineşte în data de 4 decembrie 2015.

Ce urmeaza sa fac eu mai departe?

Aşteptaţi soluţionarea aplelului şi apoi solicitaţi casei de pensii să pună în aplicare hotărârea tribunalului.
Va multumesc pentru promptitudine.
Voi mai primi citatie? Eu trebuie sa ma mai prezint in instanta?
Curtea de apel vă va trimite motivele de apel și vă va pune în vedere să depuneți întâmpinare. Puteți, prin întâmpinare, să solicitați judecarea cauzei în lipsa dvs.

Ulterior, veți fi citat de curtea de apel pentru primul termen al cauzei.