Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie caz de boala

Buna ziua. As vrea sa va intreb daca cineva care este deja pensionat(are pensie de agricultor) dar este si bolnav de parkinson,isi poate face si pensie de boala si daca poate avea pe cineva ca intretinator.Va multumesc!!!!!!!!!!
Va fi necesar sa va examineze o comise de medici. In functie de gradul de boala pe care il aveti , medicii vor dispune incadrarea dvs., si repectiv dreptul la pensie de boala.
In sistemul public nu puteti beneficia, in acelasi timp, de doua categorii de pensii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea