Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere imoptriva ordonantei procurorului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere imoptriva ordonantei procurorului

Eu am primit ordonanta procurorului pe data de 05.06.2015. Termenul pentru depunerea plangerii este de 20 de zile. Eu am depus plangerea pe dat de 29.06.2015. Am depus-o in termen DA sau BA ?
Las un mesaj pe privat
DenisRif, utilizator
26.06.2015 era utima zi in care se putea depune, plangerea a fost tardiv introdusa.
Domnule Patrascu, recapituland situatia se prezinta astfel:
eu am primit ordonanta procurorului pe data de 05.06.2015;termenul fiind de 20 de zile. Conform art.269 din NCPP prima zi si ultima zi nu se socotesc. Eu am calculat asa: prima zi, deci 06.06.2015 nu se socoteste, nu maratoarea incepand din data de 07.06 ceeace plus 20 inseamna data de 26.06, dar ultima zi, deci ziua de 26.06 nu se socoteste conform art 269,asadar ultima zi cade pe data de 27.06 care este sambata, deci zi nelucratoare. Duminica este in 28 iar eu am depus plangerea in 29.06 deci luni. Unde este greseala in calculul meu?
Prima zi e 05.06.2015, aici gresiti.
Plângerea a fost tardiv introdusă.