Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimbarea actelor dupa divort atat in romania cat si ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimbarea actelor dupa divort atat in romania cat si in spania

In aprilie 2009 s-a pronuntat divortul iar eu am revenit la numele anterior casatoriei.Dupa cat timp trebuie sa schimb actele sau patesc ceva daca mai ramin o perioada pe numele fostului meu sot pentru ca eu momentan locuiesc in spania si nu ma pot duce acum in romania sa schimb actele.Ce acte trebuie sa schim atat in romania cat si in spania?
Stimata Doamna ,

actele se schimbal se schimba imediat ce aveti hotararea definitiva si irevocabila, cu numele pe care-l purtati anterior eventual cu o noua adresa unde va stabiliti domiciliul ( pe baza unui act de proprietate / contract de inchiriere / primire in spatiu de catre un proprietar)
se vor schimba:
Carte de identitate , pasaport daca considerati ca veti calatori in tari unde se solicita, permis de conducere , si trebuie sa mergeti la banci unde aveti conturi deschise cu noua carte de identitate pt a face modificarile de rigoare .
Succes