avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tulburare de posesie teren intravilan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tulburare de posesie teren intravilan

Sunt proprietarul unui teren intravilan in statiunea Sinaia. Am cadastru, intabulare, impozite platite la zi. Terenul este mostenire de la parintii si bunicii mei (nu cumparat).
In ultimii 15 ani am fost plecat din tara, si in acest interval vecinul a daramat gardul dintre proprietati si a intrat si pe terenul meu, unde cultiva cartofi (!)
In mai multe randuri a declarat de fata cu martori ca "acum terenul e al lui si daca vin pe acolo imi va taia capul cu toporul".
Eu sunt o persoana mai in varsta si corpolent, nu doresc incidente sau "lupte".
In aceasta situatie, ce am de facut ? Unde ma pot adresa ca sa pot reglementa problema ? Se incadreaza la "tulburare de posesie"?
Orice sfat e binevenit, eu nu mai sunt familiarizat cu legislatia actuala din Romania si nici nu mai am rude sau prieteni care sa ma ajute.
Va multumesc mult.

Cel mai recent răspuns: unteolog , utilizator 20:21, 17 Noiembrie 2015
Puteti sa formulati actiune in revendicare si granituire ptr terenul lipsa ce v-a fost luat de catre vecinul dvs.! Puteti formula si plangere penala, dar trebuie sa stiti ca dureaza un astfel de dosar penal (cu anii), iar solutia nu este niciodata sigura.....sau puteti sa il chemati in prealabil de judecata la un mediator sa rezolvati pe cale amiabila litigiul respectiv (daca credeti ca puteti rezolva ceva astfel).
mmoceanu a scris:

Puteti sa formulati actiune in revendicare si granituire ptr terenul lipsa ce v-a fost luat de catre vecinul dvs.! Puteti formula si plangere penala, dar trebuie sa stiti ca dureaza un astfel de dosar penal (cu anii), iar solutia nu este niciodata sigura.....sau puteti sa il chemati in prealabil de judecata la un mediator sa rezolvati pe cale amiabila litigiul respectiv (daca credeti ca puteti rezolva ceva astfel).


Din pacate nu sunt sigur ca o persoana ce ma ameninta cu "taierea capului" poate fi chemata la un mediator....
Oricum, multumesc pentru raspuns.
Eu credeam ca exista o procedura de urgenta pentru tulburarea de posesie, asa cum exista in Occident.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tulburare de posesie sau granituire? arad33 arad33 Va rog sa ma lamuriti si pe mine in problema cu care ma confrunt,de fapt cum se numeste ,.s au interpreteaza?Vecinii mei au daramat gardul de caramida ... (vezi toată discuția)
Penal, civil, grăniţuire, distrugere de proprietate sau tulburare de posesie? VecinulBun VecinulBun Bună ziua, Vecinul meu foloseşte de ani de zile o parte din terenul meu, fără acordul sau permisiunea mea. Deţine o magazie, al cărei colţ este ... (vezi toată discuția)
Teren furat de vecini nicusan nicusan fratele meu care nu locuieste in tara, are un teren cumparat de ~15 ani.Intre timp vecinii au intrat si in stanga si in dreapta, pe terenul lui,mutand ... (vezi toată discuția)