Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Examen psihiatric
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Examen psihiatric

Buna seara.
Sunt divortat de 3 ani si am un copil minor care locuieste cu mine.
Prin hotararea de divort s-a stabilit custodie comuna, domiciliul minorului la tatal reclamant si participarea in natura a ambilor parinti la cresterea si educarea copilului.
Mama nu a contribuit niciodata cu nimic, drept pentru care am depus o plangere penala pt abandon de familie si am deschis actiune on instanta pentru exercitarea drepturilor parintesti doar de catre mine.
Mama copilului ne hartuieste tot timpul si este impotriva oricarei hotarari care as lua.o eu in privinta copilului.
Face scandal la scoala, ma reclama la serviciu si la protectia copilului, face scandal pe strada in rarele ocazii cand ne intalnim, etc.
As vrea sa stiu care ar fi modalitatea legala prin care as putea sa cer un examen psihiatric si psihologic pentru macopilului.lui
In dosarul de instanta insa, sincer, nu are relevanta atata timp cat mama nu este pusa sub interdictie.
Mai degraba concentrati-va eforturile sa dovediti efectele comportamentului asupra copilului si cum anume copilul ar beneficia de o situatie mai buna in alte conditii.
V-ati gandit foarte bine. Exista motive, zic eu, intemeiate ptr a obtine exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti. Exista jurisprudenta in acest sens, cu referire la neglijenta si dezinteresul parintelui fata de copil. Incercati si un ordin de protectie ptr a feri minorul. Formulati cererea in numele lui! Succes.
"Incercati si un ordin de protectie". De parca cererile in instanta ar fi bilete la loterie. Consultati-va cu un avocat inainte de "a incerca" ceva pornind de la sfaturi binevoitoare de pe forum. Ordinul de protectie protejeaza victimele violentei in familie si trebuie sa aveti si probe in sustinerea acestuia.