Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte de proprietate

Buna ziua! Am si eu o problema si as dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat! Acum 30 de ani,tatal meu,acum decedat a cumparat impreuna cu mama o casa pe numele bunicului ,din partea tatalui meu,acum si el decedat.Intre el si proprietar s-a intocmit numai o chitanta de mana care nu mai exista.Imi puteti spune ce sanse am sa fac acte pe acea casa? Multumesc.
Puteti intenta o actiune de uzucapiune impotriva fostului proprietar sau mostenitorii lui in care sa invocati jonctiunea posesiilor (adica bunicul + tatal+ d-voastra ati posedat imobilul timp de 30 de ani)
Multumesc pentru raspuns ,dar se poate face asa ceva daca cel care a vandut casa,proprietarul nu avea nici un act pe casa iar mostenitorii de drept,fratii si nepotii, nu si-au castigat dreptul de mostenitori in instanta.Parintii mei au platit la primarie impozitul dar acolo aceasta casa nu exista trecuta. Nu stiu cat am fost de explicita........ Va multumesc ,anticipat!
Uzucapiunea va fi facuta pt. teren. Important este ca fostii proprietari sa aiba un act de proprietate asupra terenului. Cu privire la casa , legea nu prevede necesitatea existentei unui act autentic de proprietate. A
stfel, proprietatea asupra casei o puteti proba cu orice mijloc.