Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxa este datorată de către cumpărător
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxa este datorată de către cumpărător

Bună ziua,

Am primit o factură de la o firma din Bulgaria reprezentand Ferryboat, valoare TVA este zero. Firma are cod valid de inregistrare TVA, am verificat pe Vies. Pe factura se mentioneaza: ”VAT 0% - tax is due by the buyer (ar7,30 paragraf 1 si art.22 paragraf 3)” (cod fiscal Bulgaria). Cum o înregistrez în contabilitate? Calculez TVA si platesc? Dar in Registru cumparari in ce coloana trec? Daca nu platesc TVA, se declara in D390?
Am mai avut facturate Ferryboaturi de către alte firme din Bulgaria, cu valoare TVA zero, dar pe factura se specifica Reverse charge = taxare inversa. Dar in acest caz?
Rog ajutor.

presupun ca sunteti inregistrat in VIEs si aveti TVA ( nu cod de tva intracomunitar) : ambele situatii : taxare inversa: 4426-4427
se declara in 390
Vlajoaga Robert Mihai PFA, Consultant fiscal