Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Evaluare risc securitate fizica
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Evaluare risc securitate fizica

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie. Societatea noastra are mai multe spatii inchiriate in diferite orase din tara unde isi comercializeaza produsele. Cine va trebui sa suporte cheltuielile cu realizaraea analizei de risc la securitate fizica? Proprietarul spatiului sau noi, ca si chirias? Multumesc!
Analiza de risc la securitate fizica se efectueaza, de regula, pentru activitatea desfasurata in spatiul inchiriat. Plata ar trebui sa se faca de catre chirias sau asa cum este mentionat in contractul de inchiriere.
Daca este utila o analiza de risc a intregii locatii, atunci proprietarul plateste analiza de risc.
Multumesc de raspuns. Poate fi obligat in vreun fel proprietarul sa achite contravaloarea evaluarii, daca ii solicitam acest lucru?
Daca in contractul de inchiriere ati mentionat ca proprietarul plateste toate autorizatiile si avizele necesare, il puteti obliga. Altfel, nu vad cum.