Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Consultatie - obligatie parazapezi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Consultatie - obligatie parazapezi

Buna ziua! Am construit o casa in mediu rural respectand distanta dintre gard si casa( 1m),gardul fiind facut de mine.acum cateva zile am primit o reclamatie de la primaria comunei facuta de vecinul meu prin care imi solicita sa pun parazapezii pentru ca zapada dupa casa mea se duce la el in gradina,el plantand pomi pe marginea gardului.Sunt obligatorii parazapezile respectand distanta dintre gard si casa?va multumesc anticipat
Parazăpezii nu sunt obligatorii dar sunteți obligat să aveți în vedere ca zăpada să nu cadă pe proprietatea vecinului. Prin urmare, primăria nu avea dreptul să vă solicite acest lucru (nici măcar instanța) decât în urma unei expertize prin care să se fi dovedit faptul că zăpada de pe casa d-voastră cade pe proprietatea vecinului. -servitutea de streașină- art. 611 NCC.(ART.615 Cod CIVIL)
Depinde de proiectul avut de dv. pentru obtinerea autorizatiei de construire.
Daca a-ti putea fi un pic mai explicita.Multumesc