Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare produse cumparate
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare produse cumparate

Buna seara! Va rog, daca am achizitionat un produs nealimentar (o camasa) si constat acasa ca nu e tocmai potrivita ca marime, ce drepturi am de returnare a banilor, in conditiile in care produsul este intact, cu eticheta si bonul fiscal cu care a fost cumparat? Precizez ca magazinul respectiv nu are in depozit decat acea camasa. Mi se refuza returnarea banilor, se accepta doar inlocuirea produsului cu alt produs. Si daca nu gasesc nimic sa-mi placa din ce au ei pe stoc, am vreun drept sa imi cer totusi banii inapoi? Au trecut doar 24 de ore de la achizitionare!
Doar clientii care cumpara online au dreptul de a cere restituirea pretului in astfel de cazuri. Bine ca vor sa vi-l inlocuiasca, sunt inca destule firme care profita de faptul ca (deocamdata, cel putin) legea nu le obliga la asta.