Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare produs cumparat din magazin
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare produs cumparat din magazin

Buna. Am cumparat acum o sapt un un produs de imbracaminte pentru un cadou. Nu sunt sigura ca produsul va fii bun. Am intrebat respectiva comercianta daca prin returnarea produsului poate fii si returnarea banilor in cazul in care un alt produs nu ma multumeste. Raspunsul a fost negariv de ce? Pentru ca asa vrea "patronul". Exista o lege prin care respectivul detinator al magazinului din mall este obligat sa returneze banii avand in vedere ca produsul are eticheta bon si se incadreaza in cele 30 de zile de retunare. Multumesc.
Care 30 de zile?

Daca il luati din magazin il puteti returna doar in baza politicii magazinului. Am fost si eu curios de aspectul acesta si am sunat la protectia consumatorului ca sa nu mai sap prin legi si mi-au spus ca nu exista termen de returnare decat pentru produsele achizitionate online.
Deci daca el nu doreste returnarea baniilor nu se poate face nimic prin lege. Lucrez in c&a si unul din magazinele din tara a luat o amenda pe baza unei reclamatii de genul acesta cu returnarea banilor.
Poate nu era conform. Nu exista posibilitatea de retur cand cumparati din magazin, decat desigur, daca magazinul are o politica de retur si n-o respecta. Sunt destule magazine care primesc produsele inapoi si in termen de 30 de zile, indiferent de motiv si iti dau banii, dar nu exista obligatia in lege.