Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot vinde coproprietarului in indiviziune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot vinde coproprietarului in indiviziune?

Eu si vecinul avem fiecara casa lui pe un teren in indiviziune. Avem cadastru si plan urbanism. Vrem sa facem partaj, eu urmand sa-i dau contra sulta o parte din cota terenul meu. Care sunt pasii cei mai convenabili de urmat? Trebuie plan cadastral de dezmembrare?
Trebuie dezmembrat (lotul 1 si lotul 2) si apoi, prin actul de partaj voluntar, fiecare dintre dvs. primeste in deplina proprietate unul din loturi. Eventuala diferenta de valoare se compenseaza prin sulta.
Deci cata vreme suntem in indiviziune, nu pot sa-i vand o cota de suprafata?
Daca vreti sa stiti de unde şi pana unde tine curtea dvs., faceti partaj. Adica taiati curtea aceea in doua pe unde se poate imparti (daca se poate imparti, ca altminteri s-ar putea sa fie coproprietate fortata - caz in care oricum nu se poate vinde vreo cota, decat odata cu bunul principal. N-am de unde sa ghicesc ce-i acolo).

In principiu am impartit(grafic), dar vecinul vrea intai sa ii vand. Altfel nu vrea sa iasa din indiviziune. Intrebare: ii pot vinde daca nu e facuta intai partajarea? E posibil asa ceva? Multumesc.