Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... alcoolic
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

alcoolic

Exista vreo procedura juridica prin care sa poti obliga o ruda alcoolica sa se interneze intr-un centru de dezalcoolizare sau intr-un camin de batrani?
Din pacate nu exista o lege in Romania prin care il poti interna intr-un centru de dezalcoolizare, eventual :

Legea 487/2002 - Sectiunea a 2-a: Internarea nevoluntara
Art. 45:
"O persoană poate fi internată prin procedura de internare nevoluntară numai dacă un medic psihiatru abilitat hotărăşte că persoana suferă de o tulburare psihică şi consideră că:
a) din cauza acestei tulburări psihice există pericolul iminent de vătămare pentru sine sau pentru alte persoane;
b) în cazul unei persoane suferind de o tulburare psihică gravă şi a cărei judecată este afectată, neinternarea ar putea antrena o gravă deteriorare a stării sale sau ar împiedica să i se acorde tratamentul adecvat."

Precizarea ca o persoana poate fi internata non-voluntar daca isi pune in pericol propria viata (exemplu: ameninta cu suicidul sau are o tentativa de suicid) este foarte importanta, intrucat putini oameni stiu ca pot cere internarea non-voluntara a unei persoane (ex. membru al familiei) care sufera de depresie severa si care prezinta ganduri sucidare sau chiar tentative de suicid, insa refuza internarea.

Art. 47:
" (1) Solicitarea internării nevoluntare a unei persoane se realizează de către:
a) medicul de familie sau medicul specialist psihiatru care are în îngrijire această persoană;
b) familia persoanei;
c) reprezentanţii serviciilor abilitate ale administraţiei publice locale;
d) reprezentanţii poliţiei, jandarmeriei, parchetului sau ai pompierilor.
(2) Motivele solicitării internării nevoluntare se certifică sub semnătură de către persoanele menţionate la alin. (1), cu specificarea propriilor date de identitate, descrierea circumstanţelor care au condus la solicitarea de internare nevoluntară, a datelor de identitate ale persoanei în cauză şi a antecedentelor medicale cunoscute."