Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in specialitatea studiilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in specialitatea studiilor

Buna ziua,
Doresc sa ma ajutati si pe mine sa interpretez o chestiune in cazul vechimii in specialitatea studiilor.

Pentru a se inscrie la un concurs in administratia locala, ca si inspector de specialitate grad II - personal contractual, nu functionar public, se cere vechime in specialitatea studiilor 1 an.

Persoana care doreste sa participe la concurs, are vechime in cadrul unei primarii 5 ani, insa pe toata aceasta perioada a fost incadrata pe studii medii, chiar daca a absolvit o facultate - administratia publica.
Mentionez ca in perioada de 5 ani cat a lucrat la primarie si a fost incadrata pe studii medii, a fost personal contractual.

Se poate considera vechime in specialitatea studiilor?

Cei care sunt responsabili cu inscrierea, spun ca nu se poate considera vechime in specialitatea studiilor intrucat nu a fost incadrata pe studii superioare cu specializarea administratie publica - asa cum reiese si din diploma de licenta.
Ce studii sunt necesare pentru acel post ?

-studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenţă în domeniul administratiei publice;
-vechime în specialitatea studiilor: minimum 1 an;
cocojamboemi, utilizator
Perioada lucrata pe studii medii nu se ia in considerare la calculul vechimii in specialitate studiilor.
Dar daca dupa ce si-a incetat raporturile de munca a plecat in mediul privat unde a fost incadrata pe studii superioare, dar nu in domeniul administratie publica ci in domeniul medical,avand o functie de conducere administrativa?