Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme uzufruct viager

În cazul în care uzufructuarul nu plătește cheltuielile de întreținere ale imobilului asupra căruia deține dreptul de uzufruct viager și în care locuiește efectiv, eu ca nud proprietar, ce pot face ? Pot deschide o acțiune în instanță prin care să solicit, în aceste circumstanțe, anularea dreptului de uzufruct viager și evacuarea uzufructuarului ? Dacă intervine decesul uzufructuarului, iar între timp s-au acumulat datorii mari la întreținere, asociația se poate îndrepta împotriva mea și poate executa imobilul ?
nudul proprietar plateste intretinerea, nu uzufructuarul.
cu exceptia cazului in care s-a prevazut expres in contract, faptul ca plata intretinerii si a utilitatilor cade in sarcina uzufrucutarului.
regula generala este ca , nudul proprietar are obligatia sa achite intretinerea si utilitatile la imobil.
Roxana alina Stancu , Avocat