Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot sa fac lichidare la zi daca lucrez la 4 ore? si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot sa fac lichidare la zi daca lucrez la 4 ore? si cum se face lichidarea la zi?

buna seara
Lucrez intr-un pub si la inceput am fost angajat cu 8 ore dar steam de la ora 8 pana la 12 noaptea dupa care nu mai merge treaba si ma bagat la 4 ore si lucrez tot la fel de la ora 8 pana la 12 sau 1 noaptea, problema e ca vreau sa plec fara preaviz.....se poate?? pentru ca de cand lucrez patronul se comporta foarte urat cu angajati inclusiv:injuraturi,jicniri,ne vorbeste pe la spate...si multe altele si as vrea sa plec fara preaviz se poate??? sau cu lichidare la zi se poate??? va multumesc
crisss93, utilizator
1. Sintagma "lichidare la zi " nu exista prevazuta in Codul Muncii.

2. Incetarea raportului de munca fara preaviz se poate face in urmatoarele situatii :
- incetarea c.i.m. cu acordul partilor, art.55 lit. b C.mun.In acest caz, efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.

- demisie fara preaviz, art.81 alin.8 C.mun. : (8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

La art.40 alin.2 C.mun. sunt prevazute anumite obligatii ale angajatorului , si anume:
acestora.
a) sa informeze salariatii asupra conditiilor de munca si asupra elementelor care privesc desfasurarea relatiilor de munca;
b) sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
d) sa comunice periodic salariatilor situatia economica si financiara a unitatii, cu exceptia informatiilor sensibile sau secrete, care, prin divulgare, sunt de natura sa prejudicieze activitatea unitatii. Periodicitatea comunicarilor se stabileste prin negociere in contractul colectiv de munca aplicabil;
e) sa se consulte cu sindicatul sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor in privinta deciziilor susceptibile sa afecteze substantial drepturile si interesele acestora;
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege;
h) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;
i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor.

Daca una dintre aceste obligatii nu a fost indeplinita de catre angajator, atunci salariatul poate demisiona fara preaviz.

- angajatorul renunta total la termenul de preaviz (art.81 alin.7 C.mun. : Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

3. Jurisprudenta a decis ca , suntem în prezenţa unei încalcari a obligaţiei legale de a asigura respectarea dreptului salariatului la demnitate în munca, cu consecinţa posibilitaţii acestuia de a demisiona fara preaviz, în cazul savarşirii de catre angajator a unor fapte precum insulta sau harţuirea ori calomnia.

4. Art.39 C.mun.
(1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
e) dreptul la demnitate in munca;
....

Constituie încălcare a demnităţii în muncă orice comportament al angajatorului abuziv, maliţios, insultător faţă de salariat, orice comportament guvernat de scopul de a intimida salariatul, şi criticile nejustificate la adresa salariatului, cu atât mai mult cu cât aceste critici au loc în faţa tuturor colegilor, fără a se da dreptul la replică, făcute cu scopul de a umili salariatul reprezintă o încălcare a acestui drept. Distrugerea fizică a lucrării salariatului, în faţa tuturor colegilor, menţinerea aceluiaşi salariu al unui angajat cu studii superioare cu cel al unui angajat cu studii medii, cu intenţia vădită de a pune salariatul cu studii superioare într-o situaţie de inferioritate reprezintă o încălcare a demnităţii umane.
[ link extern ]
va multumesc frumos