Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divort intre un roman si un cetatean non UE
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divort intre un roman si un cetatean non UE

Buna ziua,

As dori si eu sa stiu, daca se poate face la notariat o procura speciala pentru reprezentare divort in Instanta, pentru a imputernici un avocat, deoarece sotul de cetatenie romana neputand calatori pana in tara respectiva ca sa fie prezent la divort. casatoria realizandu-se in strainatate, intr-o tara non UE.
Elima, utilizator
daca divortul este de competenta instantelor romane , iar cetateanul roman nu se poate prezenta in instanta intrucat lucreaza in strainatate, poate impurtnici un avocat sa-l reprezinte in instanta. Daca divortul este de competenta statului in care s-a incheiat casatoria , atunci trebuie sa verifice daca dispozitiile legale din acel stat permit o astfel de imputernicire
Divortul este de competenta statului in care s-a realizat casatoria, legile de acolo permit imputernicirea unui avocat, dar am incercat la mai multe cabinete notariale sa fac o imputernicire pentru divort, si mi-au spus ca se face doar pt teritoriul Romaniei. unde pot face o procura de acest fel ? Ambasada Romaniei din acel stat ma poate ajuta in vreun fel ?
Se poate divorta prin intermediul Ambasadei ? de exemplu, daca ambii soti se prezinta personal la Ambasada (cum se face la noi la Notariat, divortul de comun acord) divortul se acorda mai repede ?

Gabriela Pintea, Consilier juridic