Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Deschidere Cont Bancar pentru profesie liberala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Deschidere Cont Bancar pentru profesie liberala

Buna ziua. Sint medic si am obtinut de la Administratia Financiara certificatul de inregistrare fiscala sub forma:

Nume Prenume- Medic
CNP: ***************
CIF: ********

Nu apare nicaieri ca as fi PFA, PFI sau altceva.
I-am intrebat astazi ce sint, raspunsul lor a fost ca sunt NUME PRENUME-MEDIC.

Ce vreau de fapt este sa-mi deschid un cont in banca.
Cei de la banca vor sa-mi faca cont pentru PFA.

Eu vreau sa-mi fac cont pentru NUME PRENUME- MEDIC.
Pot sa-mi fac un cont personal gen NUME PRENUME in care sa primesc banii si din care sa efectuez plati pentru NUME PRENUME- MEDIC?
As face acest lucru la o banca la care nu mai am niciun cont pentru a nu exista eventuale probleme/incurcaturi cu celelealte conturi pe care le am. Motivele sunt lesne de inteles: nu vreau sa platesc bancii comisioane lunare ca si o firma.

Multumesc pentru ajutor.

dragoscosmin23, utilizator
E problema băncii pentru ce categorie deschid contul. Contul va fi deschis conform coordonatelor din CIF.
si conform coordonatelor din CIF, eu pot sa-mi deschid cont pe numele meu? si sa nu fiu astfel incadrat la PFA?
Nu vă încadrează la PFA banca. Coordonatele din CIF sunt acelea ce au fost menționate de dvs: Nume, Prenume Medic
CNP
chiar daca pe certificatul de inregistrare este trecut un CIF?
scuzati ca insist atat de mult, dar lucrurile vreau sa-mi fie cat se poate de clare.

De fapt intrebarea de baza e daca cei de la finante vor accepta un cont bancar care conform celor de la banca va fi pe persoana fizica. (in conditiile in care bancile recunosc cele doua categorii de conturi- pt persoane fizice si pt persoane juridice.)
Nu este vorba despre persoana fizică în sensul menționat de dvs.