avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Deschidere Cont Bancar pentru profesie liberala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Deschidere Cont Bancar pentru profesie liberala

Buna ziua. Sint medic si am obtinut de la Administratia Financiara certificatul de inregistrare fiscala sub forma:

Nume Prenume- Medic
CNP: ***************
CIF: ********

Nu apare nicaieri ca as fi PFA, PFI sau altceva.
I-am intrebat astazi ce sint, raspunsul lor a fost ca sunt NUME PRENUME-MEDIC.

Ce vreau de fapt este sa-mi deschid un cont in banca.
Cei de la banca vor sa-mi faca cont pentru PFA.

Eu vreau sa-mi fac cont pentru NUME PRENUME- MEDIC.
Pot sa-mi fac un cont personal gen NUME PRENUME in care sa primesc banii si din care sa efectuez plati pentru NUME PRENUME- MEDIC?
As face acest lucru la o banca la care nu mai am niciun cont pentru a nu exista eventuale probleme/incurcaturi cu celelealte conturi pe care le am. Motivele sunt lesne de inteles: nu vreau sa platesc bancii comisioane lunare ca si o firma.

Multumesc pentru ajutor.


Ultima modificare: Vineri, 20 Noiembrie 2015
dragoscosmin23, utilizator
Cel mai recent răspuns: dragoscosmin23 , utilizator 09:58, 15 Decembrie 2015
E problema băncii pentru ce categorie deschid contul. Contul va fi deschis conform coordonatelor din CIF.
si conform coordonatelor din CIF, eu pot sa-mi deschid cont pe numele meu? si sa nu fiu astfel incadrat la PFA?
Nu vă încadrează la PFA banca. Coordonatele din CIF sunt acelea ce au fost menționate de dvs: Nume, Prenume Medic
CNP
chiar daca pe certificatul de inregistrare este trecut un CIF?
scuzati ca insist atat de mult, dar lucrurile vreau sa-mi fie cat se poate de clare.

De fapt intrebarea de baza e daca cei de la finante vor accepta un cont bancar care conform celor de la banca va fi pe persoana fizica. (in conditiile in care bancile recunosc cele doua categorii de conturi- pt persoane fizice si pt persoane juridice.)
Nu este vorba despre persoana fizică în sensul menționat de dvs.

Alte discuții în legătură

Refuz de plata a ajutorului covid pe motiv ca persoana nu are cont bancar de persoana juridica?! unteolog unteolog Sotia e medic si se intretine din garzi platite cu ora, prin intermediul unui PFI (persoana fizica autorizata) Spitalul unde colabora fiind unul mic, s-a ... (vezi toată discuția)
Cont bancar pentru profesie liberala- medic dragoscosmin23 dragoscosmin23 Caz concret: mi-am deschis cont la banca pe persoana fizica. Eu prestez servicii medicale pentru care emit factura. Celui care ii emit factura (este vorba ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa contina cif-ul pentru traducatori daianao daianao Buna ziua, Sunt traducator autorizat de MJ si am primit CIF-ul de la Administratia financiara in care scrie pur si simplu PERSOANA FIZICA, numele meu, ... (vezi toată discuția)