avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... probleme de sanatate, schimbare loc de munca ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

probleme de sanatate, schimbare loc de munca ?

Un coleg reclama conducerii institutiei ca,
datorita conditiilor de munca ( mucegai, praf, carii, ….),
ii este afectata sanatatea, a capatat astm,
are probleme cu caile respiratorii, ….

Salariatul a adus o dovada medicala
cum ca are probleme medicale.

Salariatului i se acorda spor de conditii vatamatoare.

Directorul vrea sa ii schimbe locul de munca.
In organigrama nu mai sunt locuri de munca libere echivalente
ca meserie /functie, studii,….
In cadrul institutiei sunt locuri de munca unde este nevoie de suplimentarea personalului angajat,
insa legea nu permite noi angajari sau marirea organigramei…..

Va rugam foarte mult sa ne dati un sfat,
cum trebuie sa se procedeze in asemenea caz ?
I se poate propune un loc de munca
inferior calificarii ?
Daca salariatul va refuza orice varianta propusa,
directorul ce va trebui sa decida ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 09:24, 23 Noiembrie 2015
Potrivit dispozitiilor art.48 C.mun., angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

"Modificarea temporara a locului si felului muncii, fara consimtamantul salariatului, ca masura de protectie a acestuia, se intemeiaza de regula pe starea sanatatii salariatului, care de exemplu, este pensionat pentru invaliditate de gradul III sau care nu mai poate presta munca pe carea o avea datorită unei boli profesionale sau a unui accident de muncă. În aceeaşi situaţie se află şi femeile gravide, cele care au născut recent sau cele care alăptează şi al căror loc de muncă prezintă riscuri." (Alexandru Athanasiu, Luminiţa Dima, Dreptul muncii, Editura All Beck, Bucureşti, 2005, p. 89)
Va rog mult de tot sa imi spuneti:
1. - daca angajatorul nu are si nu ii poate oferi angajatului
un post inferior pregatirii sale profesionale,
salariatul va fi obligat sa accepte
un asemenea loc de munca ?
2. - daca salariatul
va ocupa un post inferior pregatirii sale profesionale,
cum va fi salarizat ?
1. Modificarea se face fara acordul salariatului.

2. Salarizarea se va face corespunzator acelui post.
Milioane de multumiri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatii angajator gabrielion gabrielion Buna ziua!Am bronsita astmatica si alergii cu angioedem facial.Lucrez in mediu toxic cu acetona industriala,perclor,gaz avionabil,uleiuri industriale,in ... (vezi toată discuția)
Munca in picioare alyna_maria32 alyna_maria32 Buna ziua.am o intrebare:lucrez la o firma,doar in picioare.incep sa imi apare vene (mostenesc varicele de la mama).din pacate nu am reusit sa imi gasesc ... (vezi toată discuția)
Schimbare post pe timpul graviditatii Mamica2016 Mamica2016 buna ziua as dori sa stiu daca am anuntat angajatorul de situatia graviditatii in luna iulie, in septembrie Med Ginecolog a recomandat printr-o scrisoare ... (vezi toată discuția)