Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca in picioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca in picioare

Buna ziua.am o intrebare:lucrez la o firma,doar in picioare.incep sa imi apare vene (mostenesc varicele de la mama).din pacate nu am reusit sa imi gasesc altceva,unde pot alterna statul in picioare cu statul pe scaun.exista ceva facilitati pentru acest regim?va multumesc.
Nu exista facilitati pentru o astfel de activitate, insa angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.

De asemenea, angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, ca măsură de protecţie a salariatului.

Doctrina a opinat : "Modificarea temporară a locului şi felului muncii, fără consimţământul salariatului, ca măsură de protecţie a acestuia, se întemeiază de regulă pe starea sănătăţii salariatului, care de exemplu, este pensionat pentru invaliditate de gradul III sau care nu mai poate presta munca pe carea o avea datorită unei boli profesionale sau a unui accident de muncă. ..... (Alexandru Athanasiu, Luminiţa Dima, Dreptul muncii, Editura All Beck, Bucureşti, 2005, p. 89)