avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

daca parinti imi lasa o casa ce metoda de mostenire este mai buna donatie sau vinzare cumparare care este mai ieftina si mai putin atacabila
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 12:16, 22 Noiembrie 2015
Daca va lasa mostenire inseamna ca o veti avea in proprietate dupa decesul parintilor.

O donatie sau vanzare cumparare presupune efectuarea actului cat parintii sunt in viata.

Mai aveti frati sau surori ?
Da mai am frati si parinti sunt in viata
Buna ziua,
Pot sa va faca act de vanzare cumparare. Este cel mai sigur mod si cu mici sanse sa fie atacat in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament, mostenire, act donatie sau act vinzare-cumparare quiety quiety Buna ziua, Mama mea s-a recasatorit si apoi impreuna s-au mutat intr-un apartament la inceputul anilor 80, unde locuiesc si in prezent. Intre timp ... (vezi toată discuția)
Mostenire rosualbastru rosualbastru buna ziua,as dori sa stiu care ar fi medoda cea mai sigura prin care parintii mei imi lasa un apartament si care nu poate fi atacata niciodata si care ar fi ... (vezi toată discuția)
Donatie sau contract de vanzare cumparare? vio_popescu vio_popescu Buna ziua, Sotia mea are o situatie juridica de rezolvat si as dori sa va cer parerea, in numele ei: Parintii sotiei sunt proprietarii unui apartament, ... (vezi toată discuția)