Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Alegere primari
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Alegere primari

Am o nelămurire dacă mă poate cineva ajuta cu un răspuns în privința alegeri primarilor.Alegerea se face în două tururi de scrutin sau se alege din primul tur.
Art. 101. -
(1) Pentru functia de primar, centralizarea voturilor se face de biroul electoral de circumscriptie
(2) Este declarat ales primar candidatul care a intrunit cel mai mare numar de voturi valabil exprimate
(3) In caz de balotaj se va organiza un nou tur de scrutin la doua saptamani de la primul tur, la care vor participa doar candidatii care se afla in aceasta situatie.

Detalii la www.avocatnet.ro/content/art...