Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Videochat in cuplu
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Videochat in cuplu

Buna seara.
In ultima perioada eu si prietena mea am avut multe dificultati financiare si fiind stresati de situatia in cauza, ne-am gandit sa facem videochat la cuplu pentru a da inainte. Acum din cate am auzit acest lucru ar fi ilegal. M-am documentat pe internet cat am putut si am inteles ca este vorba despre Legea privind prevenirea si combaterea pornografiei Nr. 196/2003 si Legea 496/2004 pentru modificarea legii privind prevenirea si combaterea pornografiei 196/2003.
Am parcurs ambele legi dar nu am gasit nimic referitor la asta.
As dori totusi un sfat, poate ca nu am inteles exprimarile juridice. Ma gandeam sa fiscalizez veniturile pentru a avea totul in regula dar nu doresc probleme legale in primul rand.
Multumesc anticipat.
Fara forme legale (PFA, II, SRL sau contract de prestare de servicii) si plata corecta a taxelor este evaziune fiscala.

In ce priveste legile respective, furnizorul de pornografie trebuie sa blocheze accesul minorilor. Daca nu era websiteul dvs. (nu erati furnizor, ci erati platit de furnizor), atunci nu era responsabilitatea dvs., ci a furnizorului.

Si nu aveati voie sa folositi minori in videochat erotic, asta e o regula mai generala.