Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Adeverinta medicala de angajare de la alt medic, nu de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Adeverinta medicala de angajare de la alt medic, nu de la medicul de familie

Pot obtine o adeverinta medicala de angajare de la alt medic, nu de la cel de familie? Mentionez ca sunt plecat din localitatea de resedinta si nu pot ajunge la medicul de familie.
Aceasta adeverinta imi este necesara la dosarul pentru un post de functionar public. Va multumesc!
me_magiciano, utilizator
Pentru angajare va prezentati la medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale cu fisa de riscuri profesionale semanta de catre viitorul angajator.
In urma examinarii medicale, medicul specialist de medicina muncii intocmeste, semneaza si parafeaza fisa de aptitudine (cate un exemplar pentru lucrator si angajator), pe care mentioneaza apt/ inapt/ apt conditionat (precizeaza si conditionarile) pentru postul solicitat a fi angajat lucratorul.
Adeverinta de la medicul de familie nu este utila in cazul angajarii pe un post.