Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de comodat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de comodat

Buna ziua,

Intrucat sunt singura angajata cu apartament in proprietate, seful meu imi sugereaza sa inchei cu colegele mele contracte de comodat pentru ca ele sa se poata constitui in PFA. Va rog mult sa imi spuneti ce presupune un astfel de contract, eventual care sunt riscurile la care ma expun. Asociatia de proprietari poate sa se opuna acestui lucru? Multumesc anticipat.
Cam putine detalii.

oricum, comodatul inseamna, pe langa folosinta gratuita, un contract. De care partile sunt tinute, chiar daca actul are un alt scop. Pana la dovedirea simulatiei, riscati sa va treziti ca acele colege vor invoca existenta contractului pentru a utiliza efectiv apartamentul.
La Registrul Comertului se cere si acordul Asociatiei de proprietari si al proprietarilor invecinati cu apartamentul respectiv, care pot sa-si dea, sau sa nu-si dea, acordu,l in functie de specificul activitatii care se va desfasura in spatiul respectiv.