Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Obligativitatea participarii la sedinta privind ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Obligativitatea participarii la sedinta privind avantajele medierii

In litigiile avand ca obiect sporuri salariale neacordate (functionari publici) mai este obligatorie dovada ca partile au participat la sedinta privind avantajele medierii?
Buna ziua,
Nu mai este nevoie.
Informarea privind medierea nu mai este obligatorie, anterior adresarii instantei. Totusi, daca in contractul de munca si/sau contractul colectiv este stipulata aceasta obligatie, trebuie respectata indiferent daca mai este sau nu valabila. Succes!

Interventie moderator: editare informatie gresita.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
@Apa_dulce
Medierea nu a fost niciodata obligatorie, doar informarea privind avantajele medierii. Din mai 2014 nu mai e obligatorie nici informarea.
Cu toate că nu mai există momentan obligativitatea informării privind beneficiile medierii, medierea, ca procedură alternativă la instanța de judecată, este recomandată.Economia de timp, de bani, confidențialitatea procedurii , menținerea bunelor relații, sunt doar câteva dintre avantajele medierii.
Multumesc tuturor!