Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestatie

Buna seara,

Ma numesc Andrei Adrian Constantin, si as avea rugamintea sa ma ajute si pe mine cineva in legatura cu o contestatie pe care am facut-o in legatura cu depasirea vitezei legale in localitate.
Aveam restrictie de 50 km/h si am fost surprins cu viteza de 101 km/h.
Am facut contestatie pe motiv ca aparatul radar are o abatere de masurare de +/- 3%.
Am primit citatie sa ma prezint in data de 25.11.2015 si rugamintea mea ar fi sa ma ajute cineva cum trebuie sa pun problema in fata judecatorului.
Va multumesc si va doresc o seara placuta!
andrei-adrian-constantin, utilizator
Buna seara,
Va sfatuiesc sa consultati toate normele privind metrologia unui radar, normele privind modul de masurare al vitezei, distante fata de conductori de inalta tensiune, etc.
Daca nu va descurcati apelati la un avocat, costurile avansate, daca veti castiga dosarul, ii recuperati de la Politie.
E pentru prima data...
Documentati-va din acte normative in vigoare.
Problema cu distante fata de conductori de inalta tensiune, în apropierea surselor puternice de radiaţii electromagnetice, condiţii de ceaţă, ploaie, ninsoare sau furtună prevazute in NML 021-05 la art. 3.8 si art. 4 au fost abrogate prin Ordinul 187/2009 Publicat in M.Of. 546/06 aug. 2009.