Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Doua accidente in Germania in doua saptamani
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Doua accidente in Germania in doua saptamani

Buna ziua...am o problema si una destul de mare...
Am fost la munca in germania...cu masina sefului meu...si in drum spre germania...am zgariat usor o masina...celalalt sofer a anuntat politia si ei au venit...au zis sa rezolvam amiabil am rezolvat....vina fiind a mea...la 2 saptamani dupa producerea acestui accident...fiind in graba...eram intr-un sens...tot in germania...si tot din vina mea...am lovit o alta masina mai rau ca pe prima...acum...m-am intors in tara....Seful imi spune ca nu crede ca are cum sa rezolve cu cel de al doilea...si as vrea sa-mi spuneti...ce e de facut, bani nu am sa-i dau despagubirea...ce se va intampla...
Mentionez ca nu am nimic pe numele meu...nici macar o masina.
Va multumesc frumos!
Sarbatorilevin2015, utilizator
Buna ziua,

Autovehiculul condus de dvs. cu consimtamantul proprietarului, detine polita RCA valabila?
Da, detine.
Buna ziua,

Daca ati incheiat sau nu, constat amiabil, o sa vina prin asigurator solicitarea de a da o declaratie privind cauzele si imprejurarile producerii accidentului.

Potrivit Legii este si obligatia asiguratului de a anunta asiguratorul RCA de producerea pagubei.

In aceste conditii despagubirea se va achita de societatea de asigurare, va creste coeficientul bonus/ mauls dupa efectuarea despagubirii, in anul urmator.