Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical retroactiv
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical retroactiv

Bună ziua,

Am descoperit o situație care m-a indus total în confuzie. Să presupunem că Luni dimineață când mă trezesc am o problemă de sănătate și nu mă simt capabil să merg la muncă. Mă prezint de urgență la spital unde mi se face anumite consultații, primesc o rețetă sau ce o fi plus programări la alți doctori (dacă nu e caz de internare).

Acum am nevoie să merg la medicul de familie pentru eliberarea concediu medical. Medicul de familie are nevoie de adeverință de la muncă cu număul de zile de concediu acordate în anul curent. Merg la muncă, fac cerere pentru acordarea adeverinței iar ea este eliberată Vineri, angajatorul încadrându-se în termenul legal de 15 zile.

Ce se întâmplă cu zilele Luni - Joi? Se poate elibera medical și pentru ele, din moment ce eu luni m-am prezentat la urgențe / medic? Se poate scrie medicalul luni și elibera doar vineri când mă prezint cu adeverința? Sau rămân cu 4 zile neplătite?

Mulțumesc frumos!

Asemenea adeverinte se pot elibera pe loc deoarece este un caz special si nu se poate astepta 15 zile.