Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care era varsta de pensionare a barbatilor inainte de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care era varsta de pensionare a barbatilor inainte de 1989, mai precis in anii 1975-1976

Buna ziua,
Va rog frumos sa imi spuneti care era varsta de pensionare a barbatilor care lucrau in cadrul fostelor C.A.P-uri in perioada 1975-1977 ? Va multumesc!
Dana1313, utilizator
Legea 27/1966 a produs efecte pana la 30/06/1976

Art. 7.

Pensia integrala pentru limita de virsta se acorda angajatilor care au lucrat in locuri de munca incadrate in grupa a III-a, cel putin 25 ani, barbatii si 20 ani, femeile, dupa cum urmeaza:

a) la cererea unitatii, dupa implinirea virstei de 62 ani, barbatii si 57 ani, femeile; pentru profesorii si conferetiarii din invatamintul superior, precum si pentru directorii, directorii adjuncti stiintifici, secretarii stiintifici, sefii de sectie si sefii de sector laborator din cercetarea stiintifica, dupa implinirea virstei de 65 ani, barbatii si 60 ani, femeile;

b) la cererea celui indreptatit, a tutorelui sau a curatorului sau, dupa implinirea virstei de 60 ani, barbatii si 55 ani, femeile.

Legea 3/1977 a produs efecte in perioada 01/07/1976 pana la 31/03/2001

Art. 8
(1) Personalul muncitor care are o vechime in munca de minimum 30 ani barbatii si 25 ani femeile are dreptul la pensie pentru munca depusa si limita de varsta, la implinirea varstei de 62 ani barbatii si 57 ani femeile.
(2) Persoanele incadrate in munca care au o vechime de cel putin 30 ani barbatii si 25 ani femeile, sunt pensionate, la cererea lor, si la implinirea varstei de 60 ani barbatii si 55 ani femeile.
Rectificare:

Legea 27/1966 a produs efecte pana la 30/06/1977

Legea 3/1977 a produs efecte in perioada 01/07/1977 pana la 31/03/2001
Va multumesc frumos pentru raspuns!