Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordarea gradatiilor de merit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordarea gradatiilor de merit

Buna ziua ! Acum cativa ani , pe perioada vacantei nu s-a platit gradatia de merit . S-a actionat in instanta si s-a castigat . Acum se vrea plata integrala a drepturilor nu esalonat in mai multe perioade. Este legal sa se plateasca integral intr-o singura perioada ??
Este corect sa se faca plata integrala , daca nu se doreste plata in rate.
Si mie mi se pare corect , dar intrebarea este daca este legal !? daca e vre-o lege in care se se specifica ca se poate face integral
Nu exista lege, dar exista principiul liberatii contractuale.

Potrivit prevederilor art.1169 din Codul Civil, părţile sunt libere să încheie orice contracte şi să determine conţinutul acestora, în limitele impuse de lege, de ordinea publică şi de bunele moravuri.