avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1982 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechimea in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechimea in munca

Buna ziua, de cateva zile am primit decizia de respingere a cererii de pensionare la limita de varsta pentru urmatorul motiv:
Stagiul minim nu a fost complet intrucat o institutile la care am lucrat nu a inchis cartea de munca.
Institutia in cauza se numeste C.A.P. Dudesti, m am adresat mai multor institutii si nimeni nu stie nimic de aceasta.
Mentionez ca CAP Dudesti nu mai exista in prezent iar arhiva este de negasit.
M am adresat la Arhivele Nationale, Primaria Sector 3 si 4 (unde se pretinde ca a ajuns arhiva) insa raspunsurile au fost negative.
Ce ma sfatuiti sa fac in afara de a plati contributiile din mana pentru a indeplini stagiul?
Am termen de contestatie 30 de zile, in instanta e de durata.
Pe cine as putea sa chem in judecata ca sa se stabileasca raporturile contractuale avute si sa recuperez banii pe care i.as plati ca sa completez stagiul?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:20, 25 Noiembrie 2015
Contributia de asigurari sociale nu se poate plati retroactiv.

Art. 279 C.mun.
...
(2) Dupa data abrogarii Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificarile ulterioare, vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu poseda carnet de munca, de catre instanta judecatoreasca competenta sa solutioneze conflictele de munca, pe baza inscrisurilor sau a altor probe din care sa rezulte existenta raporturilor de munca.
Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogarii Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se vor solutiona potrivit dispozitiilor acestui act normativ.

Prin urmare, veti putea solicita in instanta de judecata reconstituirea vechimii in munca.

Va judecati in contradictoriu cu Primaria - prin primar si Casa Judeteana de Pensii.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Noiembrie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare cu cartea de munca pierduta IoanDragomir IoanDragomir Am Cartea de munca pierduta , fara copie ! Firma la care am lucrat pana in 1994 , a fost desfiintata si si-a pierdut arhiva . Am fost si la Arhive si am ... (vezi toată discuția)
Reconstituire vechime in munca florin112112 florin112112 Buna seara! va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu reconstituirea vechimii in munca daca arhiva unitatii unde am lucrat a fost distrusa si nu am nici ... (vezi toată discuția)
Discutii juridice odica odica Cum se poate recupera o vechime in munca din perioada din inainte de 89avand in vedere ca persoana a pierdut cartea de munca multumesc astept raspuns (vezi toată discuția)