Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma presteaza servicii fara a avea in obiect de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma presteaza servicii fara a avea in obiect de activitate acest domeniu

Buna ziua ,

Va adresez urmatoarea situatie : Presedintele de bloc are o firma proprie ce presteaza ptr. bloc servicii de curatenie ( el a semnat contractul fiind atat administratorul firmei cat si presedintele Asociatiei de Proprietari) dar aceasta firma NU are in obiectul de activitate servicii de curatenie . Ne putem indrepta impotriva lui printr-o actiune in justitie sa ni se returneze banii pe serviciile de curatenie pe care suntem obligati sa ii platim lunar la intretinere ? a efectuat ceva ilegal ptr. a sesiza organele competente ? Mentionez ca are acordul asociatiei de proprietari ca firma sa sa efectueze aceste servicii intrucat el detine majoritatea apartamentelor din bloc si voteaza tot ce isi doreste ... mai mult , cred ca este un caz unic , a votat in adunarea generala ca asociatia sa inchirieze la vara o bucata de plaja ?!!! (blocul fiind pe litoral) pe care noi in mod practic vom fi obligati sa o subinchiriem de la firma sa proprie chiar daca mergem sa nu la plaja ... Ma puteti sfatui ce sa fac ?

Multumesc mult ,

La prima vedere,rezulta ,ca se presteaza o activitate inexistenta in obiectul de activitate al societatii,prestatie care nu poate fi inregistrata in evidenta contabila,respectiv se realizeaza c/v prestatii pentru care nu se achita obligatiile aferente la buget=evaziune fiscala