Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Documente de depus pt chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Documente de depus pt chirie

Buna ziua.va rog sa ma ajutati cu niște raspunsuri.unchiul meu doreste sa isi dea in chirie apartamentul si anul viitor. (Este al doilea an).pe langa actul adițional trebuie sa depuna si declaratia 200? Mai trebuie facut ceva?anul viitor pana in luna mai ce declaratie se depune? Cea cu venitul obtinut? Cass-ul se calculeaza automat?Sper sa nu para ciudate intrebarile si sper din suflet sa ma ajutati.va multumesc anticipat
Act aditional , in trei exemplare ,declaratia 220,cu veniturile estimate,copie dupa contractul vechi.
Odată cu actul adițional va depune declarația 220 privind venitul estimat. Plățile anticipate de CASS le va stabili organul fiscal și se comunică odată cu decizia de impunere anticipată.
Până în luna mai va depune declarația 200 privind veniturile realizate efectiv, doar în cazul în care chiria este stabilită în valută. În cazul în care chiria e stabilită în lei, nu mai are obligația de a depune declarația 200.
De asemenea, după depunerea declarației 200 (dacă este cazul), organul fiscal va proceda și la regularizarea CASS.