avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Lamuriri suspendare executare silita si recuperare ...
Discuție deschisă în Executare silită

Lamuriri suspendare executare silita si recuperare sume platite

va rog un raspuns in urmatoarea situatie:
Am avut o executare silita de la o societate de recuperare , pentru suma de 4050 lei, pentru un titlu executoriu din 2003(contract scadent 2006)pt. care intervenise termenul de prescriptie de cca 9 ani.
Mi s-a retinut 1050 lei pina acum ,din contul bancar de salariu.
Am introdus contestatie la executare,am depus inscrisuri ca este achitat am invocat prescriptia .
Am obtinut acum 3 zile( pe 24 nov.) suspendarea provizorie a executarii ,, pina la solutionarea capatului de cerere privind suspendarea din cadrul contestatiei la executare"
soltuia este data conf art 719 Cod proc civila,fara cale de atac,

Pentru contestatia la executare nu s-a fixat inca termen.
Astazi am primit de la executor incheiere de incetare a executarii, ceruta de ,,creditor", incetare solicitata pe 25 nov. adica a doua zi de la propuntarea suspendarii provizorii.
ncheierea este data cu termen de contestatie in 5 zile de la comunicare

Cum trebuie sa procedez ca sa imi pot recupera suma care mi-a fost poprita pina acum.??

Multumesc
Cel mai recent răspuns: IMicro Bucuresti , Consilier juridic 17:04, 27 Noiembrie 2015
Mergeți mai departe cu contestația și solicitați întoarcerea executării silite.

Va fi cam greu să executați o firmă din Luxemburg, dacă de ei este vorba.
Dar ,intre timp am sunat la ei si mi-au comunicat ca aceasta suma a fost retinuta in contul executorului pentru cheltuieli de executare,
Fapt confirmat si de catre executor,care ,,face pe nevinovatul".ca nu el trebuie sa imi dea banii!!!! Desi a confirmat ca banii sunt in contul sau.

mai mult eu am depus si o cautiune de 402 lei ,cum fac sa o recuperez si pe aceasta?
Executorul are dreptul să își ia banii, el și-a făcut treaba. Doar că acele cheltuieli de executare trebuie suportate de creditor. Pentru asta va trebui să solicitați întoarcerea executării, după ce va fi admisă contestația.

Cauțiunea se va elibera după soluționarea contestației, în urma unei cereri făcute la Judecătorie. Dacă veți câștiga în contestație, tot Judecătoria vă restituie și taxa de timbru.
Ultima modificare: Vineri, 27 Noiembrie 2015
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
Si in cazul in care ma inteleg cu executorul si imi restituie suma ,practic contestia nu mai are obiect.
pot solicita restituirea cautiunii?
Ultima modificare: Vineri, 27 Noiembrie 2015
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
Da, după ce veți renunța la judecată și vor trece 30 de zile de la rămânerea definitivă a hotărârii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestație executare silită pentru un credit luat în 2015 de la un ifn, cedat în 2017 unei firme de recuperare. ce șanse am? liviubonta liviubonta Buna ziua. Am luat un credit de la un ifn in 17.08.2015 scadent la 30 de zile, in 16.09.2015. Nu am platit nici o rata sau creditul. In 10.08.2017 creditul a ... (vezi toată discuția)
Cerere suspendare executare silita leus leus pot solicita in cadrul cererii de suspendare a executarii pinal solutionarea contestatiei ,odata cu suspendarea si intoarcerea executarii,sau numai ... (vezi toată discuția)
Executare silita agri2015 agri2015 In 06.2006 am luat produse cu plata in rate si am fost creditat de un IFN cu suma de 1380 lei,cu plata a 27 rate lunare.In sep 2008 am terminat de platit ... (vezi toată discuția)