avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... trecere frontiera parintii si copilul minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

trecere frontiera parintii si copilul minor

Avem un copil minor de 8 ani care este trecut in pasaportul ambilor parinti. Pentru a trece frontiera impreuna cu ambii parinti mai este nevoie de alte acte.
Dar in cazul in care doar un parinte iese cu copilul?
Este obligatoriu pasaport individual pentru copil?

Va multumesc.
Ultima modificare: Joi, 23 Iulie 2009
errica, utilizator
in cazul in care iese din tara cu ambii parinti nu este nevoie de alte documente.
Atunci cand iese din tara doar cu unul dintre parinti este nevoie de acordul expres al celuilalt parinte prin declaratie notariala.
E suficient acordul expres mentionat intr-o declaratie notariala a parintelui care nu insoteste copilul sa iesirea din tara.

Este obligatoriu pasaport individual pentru copil?



Conform celor scrise pe site PolitiadeFrontiera.ro un minor trebuie sa detina un document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate).
Ultima modificare: Marți, 11 August 2009
DanDaniel, utilizator
Stoica Ioana a scris:

E suficient acordul expres mentionat intr-o declaratie notariala a parintelui care nu insoteste copilul sa iesirea din tara.
[/quot

Anul trecut am plecat cu copiii intr-o excursie organizata. Am avut procura de la un notar si de bine ce era facuta, era cit pe ce sa nu ma lase sa trec la Otopeni.

Sotul meu este plecat cel putin 6 luni pe an. Intrebarea mea este: cum sa intocmim o procura ca sa putem iesi cind vrem cu copiii (eu sau el), de exemplu o zi la Varna. Sau ma suna sotul si imi spune "Ia copiii, suie-te in avion si hai la mine in week-end". Nu am de unde sa stiu cind ies si unde.
Cind intreb notarul, habar n-are. Exista vreo redactare tip pentru asa ceva?

Multumesc.
Sotul meu este plecat cel putin 6 luni pe an. Intrebarea mea este: cum sa intocmim o procura ca sa putem iesi cind vrem cu copiii (eu sau el), de exemplu o zi la Varna. Sau ma suna sotul si imi spune "Ia copiii, suie-te in avion si hai la mine in week-end". Nu am de unde sa stiu cind ies si unde.
Cind intreb notarul, habar n-are. Exista vreo redactare tip pentru asa ceva?


Nu cred ca se poate sa aveti o procura buna la orice calatorie si oricand. Din cate stiu acordul celuilalt parinte pentru calatoria unui minor trebuie dat in caz concret precizand destinatia, perioada si data plecarii.

Alte discuții în legătură

Procura minor simoalin simoalin Buna ziua, In cazul unui minor (15ani) daca vrea unul dintre parinti sa-l duca in strainatate are nevoie de procura de la celalalt parinte la fiecare iesire ... (vezi toată discuția)
Insotire minor in italia roxana16 roxana16 Buna ziua.problema mea este urmatoarea:matusa mea lucreaza in italia si in perioada sarbatorilor de iarna ar vrea ca fiul cel mic in varsta de 8 ani sa poata ... (vezi toată discuția)
Ajutor ana_lucia ana_lucia buna ziua.am o prietena in italia care sta cu sotul si ftita de 7 luni.el vrea sa o trimita acasa in romania cu fata.s-a dus la aeroport sa se intereseze daca ... (vezi toată discuția)