Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelamurire angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelamurire angajare

Buna ziua. Revin la dvs. cu urmatoarea problema: am o saptamana de cand lucrez la o tipografie, dar inca nu am primit contractul ca sa il semnez. Cand am intrebat mi s-a spus ca e in lucru, ca e facut (am dat o copie dupa CI la interviul de angajare) si ca mai dureaza pana e inregistrat la revisal. Intrebarile la care as dori un raspuns sunt:
1. se poate intocmi un contract doar cu CI?
2. trebuie neaparat sa duc si o adeverinta de la medic precum ca sunt apta pentru munca?
3. cat timp poate sa treaca pana sa semnez si sa primesc un exemplar dupa contractul de munca?
Multumesc
1. Din Codul muncii:

Art. 16
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana.
Obligatia de incheiere a contractului individual de munca in forma scrisa revine angajatorului. Forma scrisa este obligatorie pentru incheierea valabila a contractului.

(2) Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca.

(3) Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;

f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;

2. Din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor:

Art. 3
(1) Registrul se intocmeste in forma electronica.

(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:

a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal — CNP, cetatenia si tara de provenienta — Uniunea Europeana — UE, non-UE, Spatiul Economic European — SEE;

b) data angajarii;

c) perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea;

d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;

e) tipul contractului individual de munca;

f) durata normala a timpului de munca si repartizarea acestuia;

g) salariul de baza lunar brut si sporurile, astfel cum sunt prevazute in contractul individual de munca;

Art. 4
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2), si transmiterea registrului se fac dupa cum urmeaza:

a) la angajarea fiecarui salariat, elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;

3. - Asadar trebuia sa primiti un exemplar din contractul individual de munca (CIM), inregistrat in registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal) cu cel putin o zi inainte de a incepe activitatea.
- In situatia dvs. si angajatorul si dvs. puteti fi sanctionati cu amenda pentru munca la negru.

4. Din Codul muncii:
Art. 27
(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.

(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.

5. - Inainte de incheierea CIM se deschide "Dosarul medical" de catre angajator.
- Angajatorul completeaza "solicitarea pentru examenul medical la angajare" si "fisa de expunere la riscuri profesionale".
- Candidatul se prezinta cu acest dosar la medicul de medicina muncii care deserveste pe angajator.
- Medicul de medicina muncii propune examenele medicale, in functie de cerintele postului si, in functie de rezultate, completeaza "fisa de aptitudine" cu care candidatul se prezinta la angajator si apoi semneaza CIM.
- Conform Legii 319/2006, a securitatii si sanatatii in munca, si a Normelor de aplicare a ei, costurile legate de efectuarea examenelor medicale inainte de angajare si in timpul desfasurarii activitatii la locul de munca sunt suportate de angajator.

6. - Parerea mea este ca angajatorul nu v-a incheiat inca un CIM, adica lucrati la negru si puteti fi sanctionata de ITM.
- Va recomand sa faceti cat mai repede o sesizare la ITM.
marinamaxim13 a scris:

...Intrebarile la care as dori un raspuns sunt:
1. se poate intocmi un contract doar cu CI?

1. Un c.i.m.se poate intocmi numai cu C.I.

2. Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Prin urmare, daca angajatorul a incalcat dispozitiile art.16 alin.3 C.mun. , puteti sesiza Inspectia Muncii / ITM-ul.
Cornel Vasile, Consilier juridic