Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nu am primit CIM dupa semnare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nu am primit CIM dupa semnare

Buna seara.

Angajatorul meu mi-a retinut contractul individual de munca si clauza de confidentialitate dupa ce le-am semnat. Mi-a spus ca asa este noua lege, fara a-mi spune despre ce lege este vorba. Am cautat in Codul Muncii informatii privind acest aspect si nu am gasit nimic.

In cazul in care imi sunt incalcate drepturile garantate de Codul Muncii unde pot sa adresez avand in vedere ca am semnat acea clauza de confidentialitate.
Este obligatoriu ca angajatorul sa va înmâneze unul din exemplarele originale ale CIM încheiat intre părți cu semnătura ambelor părți in original.Din dispozitiile art. 16 din Codul muncii, rezulta obligativitatea intocmirii contractului individual de munca in doua exemplare. Astfel, conform art. 16 alin. (2) anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca iar potrivit dispozitiile alin. (3) angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.
Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Prin urmare, intrucat angajatorul a incalcat dispoziriile art.16 alin.3 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.