avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declarare puncte de lucru chioscuri ziare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declarare puncte de lucru chioscuri ziare

Buna ziua
Am si eu urmatoarea nelamurire:am o firma care are inchiriate mai multe chioscuri de ziare in diverse sectoare prin care desf activit de comert cu amanuntul al ziarelor si art de papetarie.Din cate stiu eu trebuiesc declarate ca si puncte de lucru (sedii secundare)dar nu stiu la care administratie cea in care este sediul social declarat sau la cele de care apartin chioscurile.
Pentru fiecare punct de lucru trebuie sa iau registrul unic de control???? Daca da ce se intampla daca dupa o perioada se reziliaza contr de inchiriere si administatorul inchiriaza in alta parte? Ce se intampla cu aceste registre ulterior???.
Am intrebat la doua administratii si nu am obtinut un raspuns concret se dau registre pt fiecare chiosc sau nu?
Sper ca nu v-am zapacit dar nu stiu de unde sa obtin o lamurire.
Va multumesc pentru intelegere.:O
Cel mai recent răspuns: nicoleta teodorescu , utilizator 16:24, 11 Martie 2010
me.elena a scris:

Buna ziua
Am si eu urmatoarea nelamurire:am o firma care are inchiriate mai multe chioscuri de ziare in diverse sectoare prin care desf activit de comert cu amanuntul al ziarelor si art de papetarie.Din cate stiu eu trebuiesc declarate ca si puncte de lucru (sedii secundare)dar nu stiu la care administratie cea in care este sediul social declarat sau la cele de care apartin chioscurile.
Pentru fiecare punct de lucru trebuie sa iau registrul unic de control???? Daca da ce se intampla daca dupa o perioada se reziliaza contr de inchiriere si administatorul inchiriaza in alta parte? Ce se intampla cu aceste registre ulterior???.
Am intrebat la doua administratii si nu am obtinut un raspuns concret se dau registre pt fiecare chiosc sau nu?
Sper ca nu v-am zapacit dar nu stiu de unde sa obtin o lamurire.
Va multumesc pentru intelegere.:O


Punctele de lucru se declara la administratia financiara aferenta sediului societatii.
In privinta registrelor unice de control legislatia prevede:
(2) Registrul unic de control se ţine la sediul social şi la fiecare sediu secundar pentru care s-au eliberat avize/autorizaţii şi/sau acorduri de funcţionare.
Succes!
buna ziua,ma numesc nicoleta si va rog sa ma ajutati in a obtine informatii cum pot sa mi deschid un chiosc de ziare in bucuresti.mentionez ca am o intreprindere familiara,fara datorii.va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra la adresa de email nykoteo@yahoo.com,sau la nr de tel.0727269125.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deschidere punct de lucru in alta resedinta de judet fata de sediul central mariuschirica mariuschirica trebuie sa deschir un punct de lucru in Resita si nu stiu ce si de unde sa incep. Daca ma pute-ti ajuta cu un sfat sau cu mentionarea legislatiei in vigoare ... (vezi toată discuția)
Deschidere sediu secundar(punct de lucru) george constantin george constantin Buna ziua, Sunt detinatorul unui teren unde as dori sa amplasez un chiosc, o casuta de genul celor amplasate in zona Unirii.Sediul social al firmei este ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in scopuri de tva autohut autohut Buna ziua Am infiintat acum o saptamana un SRL cu 3 asociati si 3 administratori. Am optat sa fim platitori de TVA si sediul social este fara activitate. ... (vezi toată discuția)