Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Doresc sa ma inregistrez fiscal la ANAF anul acesta si ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Doresc sa ma inregistrez fiscal la ANAF anul acesta si vreau sa stiu cand as putea solicita o adeverinta de venit

Va rog respectuos sa imi raspundeti la o intrebare. Doresc sa ma inregistrez fiscal la ANAF anul acesta cu o profesie liberala si vreau sa stiu care este data incepand de la care as putea solicita o adeverinta de venit in care sa figureze veniturile pe acest an sau veniturile pe anul viitor. Vor aparea si veniturile esimate? Stima si multumiri!
Adeverinţă de venit şi Cerere de eliberare a unei adeverinţe de venit (OPANAF 193/2009

Formularul reprezintă documentul prin care se atestă faptul că o persoană fizică figurează în evidenta fiscală, constituită pe baza declaratiilor depuse, cu venituri realizate/estimate privind un an fiscal. Se eliberează de organul fiscal competent, la solicitarea persoanelor fizice, pe baza formularului .

Aveti link-ul de unde puteti descarca cererea.
Aveti si formularul de adeverinta,dar aceasta nu trebuie sa o depuneti se elibereaza de catre Anaf-dar sa aveti idee cum arata.

[ link extern ] /

Adeverinta o gasiti in partea de jos a link-ului.
Denumirea este cea indicata in primul rand din postare.
Dar cand se poate elibera pentru venituri realizate in perioada 1 Dec 2015 - 1 Iunie 2016? Se poate elibera sau vor aparea veniturile abia in 2017? Adica cand incep sa figurez cu venituri?
Em_M, utilizator
Am scris in postare ..venituri realizate/estimate....