Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca .. ce se aplica?!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca .. ce se aplica?!

Buna ziua
Sunt angajat al unei firme de 2 ani de zile, firma care se ocupa cu comert autovehicule usoare [cod CAEN - 4511}.
Am fost anuntat ca mi se restructureaza postul conform art 65/1 C. Muncii. Societatea nu are un contract de munca colectiv semnat valabil, in conditiile de fata ce se aplica, contractul colectiv de munca uni la nivel national 2007-2010 sau contractul colectiv de munca pe ramura de comert nr 589/2007[in anexa 4 din contractul colectiv de munca unic sunt mentionate ramurile].
Intreb deoarece este in joc un salar compensator, avand in vedere ca in CCM unic este dat minim un salariar in contractul pe ramura 2.
Trebuie societatea sa aibe cumva vre-un act specific ca sa adere la o ramura sau se ia in considerare ramura de care apartine dupa codul CAEN?!

Va multumesc anticipat.
Cu stima,
Q.
Se aplica contractul la nivel de ramura, fara sa existe un act emis de societate in acest sens.
Codul Muncii:
Art. 247.
În cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.
iar
Art. 241.
(1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
c) pentru toţi salariaţii încadraţi la toţi angajatorii din ramura de activitate pentru care s-a încheiat contractul colectiv de muncă la acest nivel;
Se aplica prevederile mai favorabile angajatului (in acest caz, CCM la nivelul ramurii comert)
In cazul dumneavoastra, veti beneficia de 2 salarii compensatorii, deoarece se aplica CCm la nivel de ramura comert.
Solicitati in scris angajatorului sa va acorde aceste salarii compensatorii.
Va multumesc tuturor de raspunsurile prompte.
O sa va tin la curent cu desfasurarea evenimentelor [firma nu vrea sa plateasca decat unul singur]
O seara placuta.

Cu stima,
Q