Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Incetare masura asiguratorie poprire penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Incetare masura asiguratorie poprire penal

Buna ziua,
Un inculpat a avut pe parcursul procesului poprire pe conturi, ca masura asiguratorie dispusa de parchet si mentinuta inclusiv in faza de apel. Inculpatul a platit inca din faza primei instante prejudiciul, de aceea in apel am solicitat incetarea masurii asiguratorii a popririi ca nemaifiind justificata. S-a dat si hotararea in apel care este definitiva, insa nu se mentioneaza in decizie nimic cu privire la ridicarea masurii popririi. Care este modalitatea de a solicita incetarea popririi? Este o contestatie in penal, sau o cerere in civil?
Multumesc
Conf.art.581 NCPP dispozitiile din hotararea penala privitoare la despagubirile civile si la cheltuielile judiciare cuvenite partilor se executa potrivit legii civile.Ca atare, trebuie facuta o cerere de indreptare a hotararii pe latura civila conf.art422-447 NCPC,raportat la art.581 NCPP.
~ Conținut șters la cerere ~