avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1997 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare credit facut la banca in anul 2010
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare credit facut la banca in anul 2010

Buna ziua,

am facut un imprumut la banca pentru un laptop in anul 2010 si din decembrie 2010 nu am mai achitat acest credit. bineinteles acesta a fost trimis catre o firma de recuperare si astazi 02.12.2015 am fost contactat de catre o firma de avocatura spunandu-mi ca ma vor da in judecata pentru recuperarea creditului. am rugamintea sa-mi spuneti daca acest credit nu cumva a fost prescris dupa 5 ani ?
mentionez faptul ca nu am nimic pe numele meu si in cel mai rau caz e sa-mi puna oprire pe salariu.
se poate ataca in instanta pe baza faptului ca acest credit s-a prescris ?
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 15:44, 2 Decembrie 2015
Buna ziua,
Asteptati sa fiti actionat in instanta si invocati atunci prescriptia prin 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se poate intampla? recuperare creanta DANTES70 DANTES70 Buna ziua, As vrea sa stiu ce se poate intampla in cazul urmator: in anul 2008 am facut un card de credit la o banca (3 salarii). Totul a fost ok pana in ... (vezi toată discuția)
Alooo instanta ? care este adevarul pana la urma ? Gyna Gyna Am citit pe aici atatea incat imi explodeaza capul ! Vreau adevarul !Datoriile vandute de banci camatarilor recuperatori si castigate in instanta dupa 10 ani ... (vezi toată discuția)
Termen de prescriptie ATC ATC Va rog sa ma lamuriti in privinta unui termen de prescriptie. In urma unei hotarari judecatoresti am fost obligat sa platesc catre ANAF suma de 100.000 ron. ... (vezi toată discuția)