Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data pensionare

Sunt nascut la 10.02.1953,si muncesc din 1978 pina in prezent.Stagiu de cotizare la zi si as dori sa stiu cind pot iesi la pensie,avind 17 ani de munca in conditii deosebite=D>
=D>
1. Pentru un barbat nascut in februarie 1953 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Daca lucrati neintrerupt din 1978 ati avea un stagiu de cotizare la pensie de 37 de ani.

3. Pentru cei 17 ani lucrati in conditii deosebite de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (65/0 - 3/6 = 61 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiu de cotizare 4 ani si 3 luni (37/0 + 4/3 = 41 de ani si 3 luni).

4. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 3 luni, in august 2014 (adica oricand de acum inainte)

TUDOR VALERIU, pe adeverintele de gr II timpul lucrat este de 90%,rog sa reveniti cu calculul.Multumesc
agronom, utilizator
1. Cei 17 ani in procent de 100% sunt egali cu 15 ani si 3 luni in procent de 90%.

2. In acest caz:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (65 - 3 = 62 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 9 luni (37/0 + 3/9 = 40 de ani si 9 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 62 de ani, in februarie 2015, adica oricand de azi inainte.
Multumesc MAESTRE=D>