Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Pot avea activități pe firmă cu impozitare ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Pot avea activități pe firmă cu impozitare diferită?

Am o întreprindere individuală cu o singură activitate (comerț cu amănuntul pe internet) cu impozitare în sistem real. Pot adăuga o altă activitate care să fie impozitată la normă? Cum plătesc impozitele astfel?
Daca desfasurati doua sau mai multe activitati din care cel putin una este in sistem real(contabilitate in partida simpla) , toate veniturile , din toate activitatile vor fi impozitate in sistem real.Numai in cazul in care desfasurati numai activitati care sunt in nomenclatorul activitatilor impozitate cu norme de venit puteti aplica acest sistem de impozitare
Mulțumesc! Ar fi rentabil în acest caz să deschid un PFA pe lângă I.I.? Ar fi mult mai rentabil pentru mine să fiu impozitat la normă la cealaltă activitate.