Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Dividend
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Dividend

Buna dimineata,

Va rog sa-mi spuneti daca pentru dividendele repartizate ptr.anul urmator trebuie sa retin si sa platesc impozit.
Va multumesc!
Aveti hot AGA in acest an? Sau la ce va refeiriti prin "dividendele repartizate ptr.anul urmator"
Multumesc,
Ma refer la dividentele pe care nu le dau anul acesta si le repartizez pe 2016.
Tocmai asta va intrebam. Repartizare inseamna cand AGA hotareste, iar plata cand le platiti. Daca AGA hotaraste anul acesta, inseamna ca plata impozitului se efectua cu cota de 16% pana la 25.01.2016 chiar daca nu le platiti la titulari (bineinteles ca e vorba de profituri din anul 2014 si anterioare, ca pentru profit 2015 nu poate hotara decat in 2016 sau ulterior).
Ioan Petru Butariu, Contabil
Nici eu nu sunt lamurita, poate ne mai ajutati un pic.

Pt dividendele aferente anului 2015, ce or sa se plateasca in luna mai 2016 trebuie sa platesc impozitul de 16%? Sau conform noului CF bebeficiez de impozit 0%?

Ma intereseaza, bineinteles, sa procedam in asa fel incat sa nu achitam impozitul.

Multumesc si imi cer scuze de insistenta.
De la 1 ianuarie, pentru orice dividend, din profitul lui 2015 sau din profitul anilor precedenti ramas nerepartizat, platiti 5% impozitul pe dividende. Si de la 1 ianuarie 2017 si cass.